st
Elektriskt ledande färg, även kallad konduktiv färg, som passar både teknikern och konstnären.
Visa priser: exkl. moms |
inkl. moms
Denna elektriskt ledande färg är giftfri, vattenlöslig och fungerar som vilken annan vattenbaserad färg som helst förutom att den har konduktiva egenskaper. Den leder inte lika bra som metaller men är utmärkt till svagströmskretsar. En burk räcker till ungefär 0,3-0,8 kvadratmeter beroende på tjockleken på lagret. Färgen torkar på ca 15 minuter. Den går enkelt att tvätta bort med tvål och vatten men om man vill ha den mer tålig kan den övermålas med annan färg eller lack.
- kall lödning
- reparation av elektronik
- tillverka "kretskort" på olika material som papper, textil, trä mm
- kreativa svagströmsprojekt
Färgen är utvecklad och tillverkad i Storbritannien av Bare Conductive, se tillverkarens hemsida för fem tips till användningsområde: Tips för burken
Alega är godkänd försäljare av produkter från Bare Conductive och vi kan på begäran ta hem även andra produkter än de vi saluför på vår hemsida. Ring för prisuppgift!