Startravel 102 SynScan AZ är ett prisvärt tillskott bland datoriserade teleskop för nybörjare. Det är väldigt enkelt att använda, späckat med finesser och spännande objekt och säljs till ett mycket förmånligt pris.

Skywatcher Startravel 102 Synscan AZ Goto teleskop
Ett mycket trevligt litet teleskop som vi på AstroSweden verkligen rekommenderar till nybörjare. Handdatorn innehåller över 42.900 objekt, bl.a. stjärnhopar, galaxer, solsystemets alla planeter och dussintals vackra dubbelstjärnor. Med den nya kalibreringstekniken och sökaren är den inledande kalibreringen av teleskopet enklare än någonsin. |
 |
Startravel 102 SynScan AZ är en 4-tums akromatisk refraktor med 102mm linsdiameter och 500 mm brännvidd (f/5). Med sina 102 mm spegeldiameter och korta brännvidd är Startravel-102 ljusstarkt och prisvärt instrument för snabb och enkel observation av stora synfält. Ett härligt instrument för synfältsobservatörer som letar kometer, studerar stjärnhopar och större galax- och nebulosafält.
Monteringen är en s.k. alt-azimuth-montering, vilket gör teleskopet stabilt och enkelt att använda - även vid jordobservation (t.ex. som natur- och utsiktskikare, för övervakning osv). Alt-azimuth-monteringen gör dock att fotografering med riktigt långa exponeringstider inte är möjliga - för detta krävs att teleskopets polaxel sätts parallell med jordens rotationsaxel (EQ monterat).
Teleskopet levereras med 2 stycken 1,25-tums okular: 25 mm som ger 20x förstoring och 10 mm som ger 50x förstoring samt en 6x30 optisk sökare. Kommer nu även med 2x Barlowlins på köpet!
Specifikationer:
- 102 mm (4") akromatisk refraktor
- 500 mm brännvidd
- f/5 fokalförhållande
- Högsta användbara förstoring: 204x
- 45 graders rättvändande diagonal
- Drivs med 12V DC /likström
- Batterier: 8 st AA
- Kraftförsörjning: 12 V DC
- Motoriserad Alt-Azimuth-montering, DC-servomotorer med 0,89 bågsekunders enkoders
- 9 sökhastigheter - 1,0x, 2,0x, 16x, 32x, 64x, 128x, 400x, 500x, 600x, 800x
- 16-teckens LCD-skärm. Baklysta tangenter.
- Gaffelarm: gjuten aluminium
- Vikt: cirka 5 kg
- Portar: RS-232 på handdator för koppling till extern dator (kan styras med på marknaden vanliga planetarieprogram). Kabel ingår (seriell).
- Följning: stjärn-, sol- och månföljning
- Kalibrering: "TwoStar", "Brightest Star Alignment".
- Databas: Total: fler än 42900 objekt
- Flash-uppgraderbar programvara för handkontrollen (uppdateras via internet)
Amatörfilm på Månen med en Startravel-102 SynScan AZ och en Philips SPC880 webcam
Tyvärr säljer vi ej denna artikel utanför Sverige